נסעת במהירות ? איזה בית משפט יטיל קנס גבוה?

נסעת במהירות גבוהה 

איזה בית משפט יטיל את הקנס הגבוה ביותר ומי יבחר לפסול את רשיונך?

מבוסס על מחקר אשר נערך במכון לקרימינלוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים

האם אי פעם תהיתם האם כל בתי המשפט אוחזים באותה הדעה ובאותו רף ענישה? אז זהו, שלא. מחקר חדש אשר נערך במכון לקרימינולוגיה באוניברסיטת ירושלים מעלה ממצאים מעניינים: ישנם פערים לא מבוטלים הן בגובה הקנסות בין בתי המשפט השונים, הן בעדות השונות של הנהגים ואפילו בקשר למין השופט/שופטת.

מהמחקר אשר נערך על ידי פרופסור מימי אייזנשטדט וד"ר שומרון מויאל עולה, כי הקנסות הגבוהים ביותר ניתנים דווקא בבית המשפט לתעבורה אשר בעיר תל אביב. קנסות נמוכים משמעותית ניתנים בבית המשפט לתעבורה בעיר ירושלים ובית המשפט בעיר באר שבע ממוקם בין השניים. יש לציין, כי המחקר עוסק בנהגים אשר ביצעו עבירות דומות ובעלות נסיבות דומות, כך שממצאים שהתקבלו, ככל הנראה אובייקטיבים דיו.

לדידם של עורכי המחקר, הפערים הללו עלולים לנבוע מן העובדה, כי המצב הסוציו-אקונומי בעיר תל אביב גבוה יותר מאשר בערים באר שבע וירושלים. להגנת הפערים בין המחוזות, מציינים עורכי המחקר, כי ישנם משתנים רבים נוספים אשר נכללים בשיקולי בתי המשפט ואינם ניתנים לבדיקה סטיטסטית.

יתרה מכך, עורכי המחקר גורסים, כי עונש של פסילת רשיון בפועל על עבירות נהיגה במהירות מופרזת, ניתן פעמים מרובות בבית המשפט בתל אביב ובירושלים, יותר מאשר בבית המשפט בעיר ברמלה ועוד פחות בבית המשפט בעיר באר שבע.

איזה מגזר מחוייב בקנס כספי כבד יותר?

עורכי המחקר גורסים, כי הקנסות המוטלים על המגזר הערבי גבוהים יותר בכ-200 ש"ח מאלו המוטלים על נהגים מהמגזר היהודי. הפער מתרחב, כאשר מדובר בהסדר טיעון, אשר נעשה בין הנהג או עורך דינו לבין התביעה. קרי, התביעה מחמירה בקנסות כספיים עם נהגים מהמגזר הערבי.

אולם, גם כאן, עורכי המחקר דואגים להעיר את תשומת לבנו לעובדה, כי ישנם גורמים נוספים המשפיעים על רף הענישה של מהירות מופרזת, כמו למשל מספר ההרשעות הקודמות של הנהג וגובה החריגה מהמהירות המותרת.

כמו כן, ומלבד גורמים אלו, שופטים עלולים להיות מוטים על ידי המאין סטיגמה המוטלת על נהגים מהמגזר הערבי בעלי עבר תעבורתי כבד ומייד רואים בהם כנהגים מוכנים שיש להחמיר עמם.

עורכי המחקר עוד מגלים לנו, כי אחוז הנהגים מהמגזר הערבי, אשר נוהגים בזמן פסילה, הינו גבוה מאחוז הנהגים המבצעים עבירה זו באוכלוסיה כולה. אולם, לא ניתן לשלול את האפשרות, כי הדבר נובע גם מאכיפה רבה יותר באיזורי המגזר הערבי, דבר אשר מביא לאכיפה מרובה המביאה לכתבי אישום מרובים בקרב המגזר.

האם עדיף להשפט בפני שופטת או שופט?

המחקר מחדש לנו בנתון נוסף ומעניין: ישנו שוני בין גובה הקנסות הניתנים על ידי שופטות ובין קנסות הניתנים על ידי שופטים. במקרה הזה, המין היפה הוא המחמיר יותר. אז אולי להבא, כאשר תעמדו בפני שופט  –  תרגישו ברי מזל.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לתעבורה.

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות