נהיגה בשכרות – סטייה מעונש מינימום

מאת: עו"ד דנה דוד, מתמחה בדיני תעבורה

ישנם לא מעט הוראות חוק, אשר מחייבות את בתי המשפט, לגזור על נאשמים עונש, אשר לא יפחת מרף מסוים. הרף כאמור, הינו עונש מינימאלי אשר נקבע על ידי המחוקק ומכפיף את בתי המשפט אליו.

היכן עונשי המינימום באים לידי ביטוי?

עונשי המינימום, באים לידי ביטוי, בסעיפי חוק אשר נוגעים לנהיגה ללא רשיון, מהירות גבוהה, אי מתן זכות קדימה, עבירות אותן ביצע נהג חדש, הסעה בשכר שלא כדין, הפקרת לאחר פגיעה, וכמו כן, בעבירות אשר נוגעות לנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים ונהיגה בשכרות.

נהיגה בשכרות – סטייה מעונש מינימום

האם ניתן לחרוג מעונש המינימום באישום של נהיגה בשכרות?

הוראות החוק אף מחייבות את בתי המשפט, במקרה בו יבחרו, לסטות מעונש המינימום, יהיה עליהם לנמק בפסק הדין, את הסיבה בגללה בחרו לסטות מעונש המינימום, תוך שהסטייה מעונש המינימום, תעשה אך ורק בנסיבות חריגות.
בשל חומרתה של העבירה, קיימת לבתי המשפט נטייה, שלא לחרוג כלל מעונש המינימום. לא פעם ציינו בתי המשפט כי "יש לנקוט במדיניות ענישה מרתיעה ולהעניש בחומרה נהגים הנתפסים כאשר הם נוהגים בשכרות" (פ"ד בעניין עובדיה קריטי) ואף דברים חמורים מכך נאמרו:"תהיה זו טעות לחשוב שעונש המינימום הופך למעין קו שהדיון בגזר הדין נסוב סביב השאלה האם לעמוד בו או לסגת ממנו. עונש המינימום אינו עונש ממוצע ואף אינו עונש מומלץ…" (פ"ד בעניין אלי רזו).
אולם, ישנם מקרים מסויימים, בהם בתי המשפט יסטו מעונשי המינימום וזאת בהתרחשות נסיבות חריגות.

מהן נסיבות חריגות להקלה בעונש על עבירה של נהיגה בשכרות?

את הנסיבות החריגות בחר המחוקק שלא לפרט והשאיר אותן לשיקולו של בית המשפט.
דעות בתי המשפט חלוקות לעניין מהן נסיבות חריגות. יש ביניהם שגורסים כי כתב אישום שניתן עקב כמות אלכוהול נמוכה – הרי שמדובר בנסיבות מקילות ויש הגורסים כי זוהי אינה נסיבה מקילה וכמות אלכוהול גבוהה כמוהה ככמות אלכוהול נמוכה ואף גבולית לזו המותרת על פי חוק.
חלוקות הדעות גם לעניין עבר תעבורתי נקי או עבר שאינו מכביר של נאשם, כנסיבה מקלה וישנם הגורסים שאין זה מעלה ומוריד לעניין עונש המינימום.
לאחרונה אף ניתן פסק דין אשר ציין, כי חרטה של נאשם והודאתו בנהיגה בשכרות ובעצם העובדה, כי בהודאתו חסך זמן שיפוטי יקר בו בזמן שהנסיבות בהן נאלץ לנהוג תחת השפעת אלכוהול הינן רפואיות גרידא-  עונה על ההגדרה של נסיבה מקלה.
כמו כן, ניתן לראות פסיקה אשר ציינה, כי נאשם אשר נכתב בעניינו תזכיר שירות מבחן חיובי, כנסיבה מקילה ופסיקה אחרת אשר קבעה כי עונש חלופי כבד כמו מאסר על תנאי או שירות לטובת הציבור יכולים להוות כנסיבה מקילה ולהפחית את משך הפסילה מזו הקבועה בחוק.

גם נסיבות אישיות של נאשם יכולות להוות נסיבות חריגות המהוות נימוק להקלה בעונש המינימום. או רצונו של הנאשם להגמל מצריכת אלכוהול.
כמו כן, לעיתים פגמים בחומר הראיות יכולים להביא להקלה משמעותית בעונש המינימום המצוי בסעיף נהיגה בשכרות ואף בהחלפתו של סעיף האישום בסעיף אישום מקל יותר.

ראוי לציין, כי אין רשימה סגורה של נסיבות מיוחדות וכל מקרה נבדק לגופו וסטייה מעונש המינימום תתפרש לעולם בצמצום, על מנת שלא לסכל בכוונת המחוקק. על כן, אם הואשמת בנהיגה בשכרות, בטרם תשיב לאישום נגדך, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לתעבורה על מנת שזה יבחן את הראיות והנסיבות ויעריך את מצבך בהתאם.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי.

 

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות