הפקדת רשיון נהיגה

כל מה שרצית לדעת על הליך הפקדת רשיון נהיגה בבית משפט וקבלתו חזרה

 מאת: עו“ד דנה דוד

בכל מקרה בו נפסל אדם מלהחזיק רשיון נהיגה עליו להפקיד את רשיון הנהיגה שלו בידי הרשות שפסלה אותו, כלומר אם זו פסילה אשר בוצעה על ידי בית המשפט אזי שתתבצע הפקדת רשיון נהיגה בבית משפט אשר פסל את רשיון הנהיגה. אם הפסילה בוצעה על ידי קצין משטרה (אשר רשאי לפסול רשיון נהיגה בעבירות), אזי שרשיון הנהיגה יופקד ביחידה המשטרתית.

אם הפסילה בוצעה על ידי משרד הרישוי, אזי שרשיון הנהיגה יופקד במשרד הרישוי. גם במקרה שבו המכון הרפואי מעורב בפסילת הרשיון, עדיין יופקד הרשיון במשרד הרישוי. למידע נוסף.

הפקדת רישיון נהיגהמקרים מיוחדים אשר גם בהם חלה החובה להפקדת רישיון נהיגה   

אם הרשיון אינו בר תוקף, כלומר חלף התאריך המופיע עליו,  עדיין חלה חובה על הנהג להפקיד את רשיון הנהיגה שפקע.

אם רשיונו של הנהג אבד או נגנב, על הנהג לגשת לכל אחד ממשרדי הרישוי ולקבל טופס דו"ח מצב רישיון נהיגה. את הטופס יש להפקיד בצירוף הצהרה על כך שאין ברשות הנהג רישיון נהיגה בתוקף, ואתה ההצהרה יש לחתום בפני עורך דין, שופט או רשם בית המשפט. אם מעולם לא הוציא הנהג רשיון נהיגה ונפסל מלנהוג, אזי שאינו מחויב בהפקדת רישיון נהיגה, אולם הפסילה תחל מיום בו יונפק לו רשיון נהיגתו והוא יפקידו במשרד הרישוי.

פסילה על ידי בית המשפט

נכנסת לתוקפה מיד (למעט במקרים שבית המשפט נוקב בתאריך אחר), ומרגע זה ואילך נאסר על בעל הרישיון לנהוג. עם זאת, תקופת הפסילה נספרת רק לאחר שבוצעה הפקדת רשיון נהיגה בבית משפט, במזכירות, מה שיכול לקרות עד 30 יום מקבלת פסק הדין. כל זמן שלא הפקיד הנהג את רשיונו ספירת מניין ימי הפסילה לא תחל ובתקופה זו לא יהיה ניתן להאשים את הנהג בגין נהיגה בפסילה.

אם נקבע מועד להפקדת רשיון הנהג והנהג לא הפקידו במועד, הפסילה תחל [וחלה עליו החובה שלא לנהוג יותר] אך בפועל, ספירת מניין ימי הפסילה לא ייספרו עד להפקדת הרשיון. כלומר, אם חדל הנהג מלנהוג על דעת עצמו – אין התקופה הזו מהווה חלק מן תקופת הפסילה אשר הוקצבה לו, וככל שלא יפקיד את רישיוני, אזי שתקופת הפסילה תתארך לשווא!

היכן מקבלים את הרשיון בסיום ימי הפסילה  

נהג אשר נפסל על ידי קצין משטרה – בתום הפסילה מקבל את רשיון הנהיגה בחזרה ביחידה אשר אחראית על עריכת הדוח בעניינו (אין זה משנה אם בוצע שימוע טרם פסילה ביחידת משטרה אחרת).

אם הנהג לא יתייצב ביחידה לקבל את רשיונו, רשיון הנהיגה ישלח למענו באמצעות הדואר.

נהג אשר נפסל על ידי בית המשפט ו/או על ידי רשות הרישוי, יוכל לקבל את רשיונו במשרד הרישוי. לקבלת רישיון שנפסל על ידי בית המשפט, יש לפנות למשרד הרישוי לאחר תום תקופת הפסילה, עם טופס הפקדת רישיון נהיגה שקיבל הנהג בעת הפקדת רישיונו, כתב אישום וגזר הדין. לשם כך, יש להציג במשרד הרישוי אישור הפקדת רשיון נהיגה בבית משפט, ממנו ניתן יהיה לראות כי ריצוי הפסילה הושלם.

חידוש רישיון נהיגה לאחר שלילה 

כאשר תקופת הפסילה עולה על שנה, בסוף תקופת הפסילה יהיה על הנהג לעבור את כל תהליך הוצאת רישיון נהיגה, כלומר לגשת למבחן תיאוריה ולעבור טסט מעשי. ישנם מקרים שהנהג לא יאלץ לעבור אחד מהם או שניהם לשם חידוש רישיון נהיגה לאחר שלילת רישיון.

חשוב לדעת, העונש בגין אי הפקדת הרישיון לאחר שנפסל עלולה לגרור מאסר בפועל של עד 6 חודשים, החרמת רכב, פסילת הרישיון לתקופה ארוכה יותר והטלת קנסות, על כן חשוב מאד לא לזלזל בהליך זה של הפקדת הרשיון.

לסיכום, ברור לכל בר דעת, כי הליך הפרידה מן הרישיון הוא לא פשוט ואף כואב, אך יחד עם זאת ככל שנשכיל לפעול עפ"י הוראות החוק, כך ייטב לנו והתקופה תהא אולי פחות כרוכה באי נעימיות.

האמור לעיל אינו מהווה חו“ד משפטית ו/ או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לתעבורה.

 

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות